Ahlat, “Altın Eller” Sanatçılarına Ev Sahipliği Yaptı

Malazgirt Zaferi’nin 948. yıldönümü Bitlis’in Ahlat ilçesinde kutlandı. Ülkemizin farklı yörelerine özgü ve artık unutulmakta olan geleneksel el sanatlarını icra eden devlet sanatçıları, etkinlikler sırasında vatandaşları gönül ve emek verdikleri sanatlar hakkında bilgilendirdiler.

Altın Eller” olarak bilinen bu sanatçılar, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde organize edilen fuarlara ve etkinliklere katılarak unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarına dikkat çekmeye çalışıyorlar. 50 ilden gelen devlet sanatçıları, zafer kutlamalarının bir kısmının yapıldığı Ahlat’a da geldiler ve becerilerini sergilediler. Etkinlikler için Çarho mevkiinde 400 dönümlük bir alan tahsis edilmiş ve üstüne kıl çadırlar kurulmuştu.

Vatandaşlar, standları gezerken eserlerin özellikleri ve yapım aşamaları hakkında bilgi edinip fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler.

“Mücadelemiz Teknolojiye Karşı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün daveti üzerine etkinliğe katılan sanatçılardan biri olan Cumali Birol, bastonculuk yapıyor. AA muhabiriyle yaptığı söyleşide baston yapımı için ceviz ağacı ile manda, koç ve sığır boynuzu kullandıklarını söyleyen Birol, sözlerine şunları da ekledi:

“Günümüz piyasasında kullanılan endüstriyel ürünler maalesef el sanatlarının yavaş yavaş yok olmasına yol açıyor. Bizler, tamamen el işçiliğiyle hazırlanan ürünlerimizle, teknolojiye karşı mücadele veriyoruz. Sanatımıza ilgi duyulmasını sağlayan bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve devam etmelerini diliyorum.”

Harik” olarak bilinen Bitlis’e özgü ayakkabıları üreten Haydar Yılmaz, harikçilik mesleğinin son ustası olduğunu ifade etti. Standını ziyaret edenlere bu yöresel ayakkabıların özelliklerini anlattığını belirten Yılmaz, ayrıca şunları söyledi:

Harik ayakkabılar kendir ve keçi kılı kullanılarak yapılıyor. Yöre halkının piyasada ayakkabı yokken yıllarca kullandığı bu ayakkabıları artık sadece halk oyunları için ve romatizma sorunu olanların siparişi üzerine üretiyoruz. Bir çift harik üretmek için 5 gün zaman harcıyoruz.

Daha önce İstanbul, Antalya ve İzmir’de düzenlenen Altın Eller fuarlarına katılmıştık. Bu fuarda sanatımızı kendi evimizde tanıtıyoruz. Bu daha anlamlı oldu.”

Kutnu dokumacısı Abdulkadir Mekki, 4 nesildir yaptıkları bu dokuma sanatını tanıtmak ve öğretmek için eğitim verdiğini söyledi. Gaziantep’ten gelen Mekki, sözlerine şunları da ekledi:

Kutnu, yüzyıllardır birçok alanda kullanılan bir kumaş çeşididir. Vücudu yazın serin, kışın sıcak tutan ve alerjik reaksiyonlara yol açmayan bu yöresel kumaştan yeni doğmuş bebek için zıbın yaparlar ve insan öldüğü zaman da tabutunun üstüne atarlar. Şalvar ve yelek yapımı için de kullanılan kutnu, Selçuklu döneminden bugüne kadar sadece Gaziantep’te üretilmektedir. Sadece Gaziantep’e özgüdür ve dünyada bunu yapan başka kimse yoktur.”

Etkinliğe katılan başka bir devlet sanatçısı olan Mehmet Bülent Fıstıkçı, bir sedef kakma ve telkari ustası. Sanatını ceviz ağacının üstüne motif çizdikten sonra üstüne orijinal sedef kakma yapıp ardından telkari işleyerek icra eden Fıstıkçı, şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tescilli sanatçıları olarak yöresel el sanatlarımızı tanıtmak ve varlıklarını sürdürmek için yurt içinde ve dışında düzenlenen fuarlara katılıyoruz. Çırak bulmakta güçlük çekmek gibi bir sorunumuz var. Bunu, çocuklarımızı yetiştirerek aşmaya çalışıyoruz. 35 yıldır ceviz ağacını ilmek ilmek işleyerek bu işi yapıyoruz. “Altın Eller” sanatkarları olarak bu etkinlikte bir araya gelmemizde payı olan herkese teşekkür ediyorum.”

Ahlat’taki etkinliğe katılan devlet sanatçılarından biri olan Kütahyalı çini sanatçısı Ali Kaya, burada atalarımızdan bize miras kalan bin yıllık bir sanat olan çini sanatını tanıtmak için bulunduğunu söyledi. Kaya, ayrıca “Çini sanatı ciddi bir özveri isteyen, kendinizi vermenizi gerektiren bir sanattır. Bu sanatın bizden sonraki kuşaklara aktarılması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz