Ankara’daki Ücretsiz Çini Kursları

Çini sanatı tarihimizden günümüze gelen en önemli geleneksel ve kültürel zenginliğimiz arasında yer almaktadır. Topraktan gelen objelerin farklı renklerle buluşarak 100 yıllarca kalabilmesi bu sanat ile mümkün oluyor. Yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe sahip bir sanatın bugün sürdürülmesi pek çok Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kursları ile mümkün hale geliyor. Ankara’da BELMEK çini sanatı için gerekli faaliyetleri sürdüren belediyelerden bir tanesidir. Ankara’daki ücretsiz çini kursları açan BELMEK haftanın 5 günü belirli saatler arasında usta üreticilerden çini sanatını gelecek nesillere taşımak üzere eğitim veriyor. Cami, saray, çeşme, köşk ve türbe ile diğer mimari yapılarda çokça kullanılan çini iç ve dış mimari süslemelerinde kullanılmaktadır. Bugün de bu kültürün sürdürülebilmesi ve mimari yapılarda yine çini sanatının sergilenmesi sağlanan kurslar ile mümkün olacaktır.

BELMEK ücretsiz çini kursu sağlayarak başta kadınların dikkatini çekmeyi başarıyor. Çini sanatının en güzel örnekleri ile sizleri buluşturan BELMEK öncelikle bu sanatının inceliklerini ve yöntemlerini öğrenebilmenizi sağlıyor. Çininin emek ve sabırla ortaya çıkacak bir sanat olduğunun altını çizen eğitimciler ile çini sanatının inceliklerini öğrenmek mümkün olacaktır.

Son yıllarda Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan hobi kursları da yine eğitimi alabilmenizi sağlamaktadır. Ankara’nın pek çok semtinde açılan çini kursları ücretsiz olarak halka sağlanmaktadır. BELMEK başta olmak üzere Ankara’daki ücretsiz çini kursları kayıt işlemleri için size en yakın merkezde de internet üzerinden de başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Başvuru tarihleri ile ilgili BELMEK resmi sitesi üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ankara’nın tamamına hizmet verebilecek ve tüm semtlere yakın pek çok noktada kurs açılmaktadır. Büyük ilçeler de ona yakın merkezde bu kurslar sağlanırken küçük ilçelerde de en az bir kurs merkezi kurulmuştur. Kursa katılım sağlayan kursiyerler için gerekli özelliklere sahip olan ve yeterlilik sınavına geçmiş olan katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. Katılım belgeniz sayesinde ilginiz olan bu alanda uzman hale gelmiş olacak kolayca iş bulma imkanı elde edebileceksiniz. Ayrıca kendi atölyenizi de açarak halka hizmet verebilir veya öğrenmiş olduğunuz bu mesleği yeni nesillere aktaracak şekilde eğitimler verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz