British Müzesi’ndeki Çini Eserleri

britsh-museum
britsh-museum

British Müzesi (İngilizce adıyla British Museum) dünyanın en eski müzesi olup, 5,5 dönümlük arazi üzerine kurulmuş ve içinde 4 milyondan fazla tarihi eser olan müzedir. Harita olmadan gezilemeyecek kadar büyüklükte, muhteşem bir tarih ve kültür alanıdır. Açıkçası bu müzeye bakarken, kendi kültürümüze ait eserleri, neden koruyamadığınızı düşünmeden edemiyoruz. Dünyanın dört bir yanından, yıllardır topladıkları eserleri bu müzede sergileyen İngilizler kadar kendi kültürümüze sahip çıkamadığımız için üzülmekteyiz. Müzeyi mutlaka bir rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edilmektedir. İçerisinde çeşitli kafe ve kütüphanelerin ve oturma alanlarının bulunduğu müzede, Türkiye’den birçok eser bulunmaktadır. İznik çini, Efes Antik Kent kalıntıları, Kütahya çini, Uşak halıları ve Osmanlı Devrinden kalma eserleri bu müzede görebilirsiniz. Müzeye giriş ücretsiz olup, sat 10.00 ila 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Müzeyi gezmek için 3 gün ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ülkemize has olan çini sanatının en değerleri eserlerinin, yabancı bir ülkede bulunan bir müzede sergilenmesi, bizim açımızdan biraz buruk olsa bile, yine de gurur verici bir olaydır. Anadolu’nun yüz yıllar boyu sanata yön veren çini desenleri ile süslenen muhteşem eserler, sadece British Müzesinde değil, dünyanın birçok ülkesinde ve müzelerinde sergilenmektedir. Bu müzelerde Çini desenli tabaklar, vazolar, kâseler, yemek takımları ve daha yüzlerce eserimize rastlayabilirsiniz.

çinili köşkBritish Müzesinde sadece Anadolu’muzdan eserler sergilenmiyor elbette. Orta Doğu, Antik Mısır ve Sudan, Yunan ve Roma Antikaları, İslam Eserleri, Japon ve Doğu Antikaları, Etnografya, Tarih Öncesi ve Avrupa, Madalya ve Paralar, Baskı ve Çizimler gibi çeşitli galerilerden oluşan bu devasa müze, her uygarlıktan izler taşımaktadır. Birçok galerisi olan müzeyi çok detaylı gezebilmek için, her gün bir kaç galeri gezebilecek şekilde program yapıp, müze gezisini 3 güne bölmenizi öneriyoruz. Sanata ve tarihe tam anlamıyla doyacağınız bu muhteşem sanat turu için mutlaka planlı gitmelisiniz. Gezerken yorulursanız, kafelerden birinde oturup dinlenebilirsiniz. Antique Turkey bölümünde, Türkiye’den eserler yer almaktadır.

5 YORUMLAR

  1. British Müzesi ile ilgili dün akşam güzel bir belgesel izledim. Arama yapınca da sitenizdeki konuyu gördüm. Bazı milletler değerlerini bizlerden daha çok koruyorlar özellikle müzedeki Türk eserlerini görünce moralim iyice bozulmuştu…

  2. Bir de Türklere barbar derler. Yağmacılar… Ama, Avrupalılar bizden yağmaladıkları eserleri bizden daha iyi muhafaza ediyor ve sergiliyor. Biraz ders almalı ve akıllı hareket etmeliyiz.

  3. British Müzesi’ndeki cini eserler görülmeye değer. Eserlerin sergilendiği müzeleri çok seviyorum . Çeşitli uygarlıkların eserlrinin sergilendiği müzeler beni heyecanlandırıyor. Gittiğim şehirlere gitmeden mutlaka müzelerin listesini çıkarırım artık british müzeside listeme aldım.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz