Cam Mozaik Yapım Aşamaları: Alanın Belirlenmesi

Tarih boyunca mimari yapıların süslenmesi ve farklı yerlerin güzelleştirilmesi için bir takım teknikler geliştirilmiştir. Bu tekniklerden birisi de cam mozaiktir. Cam mozaik yapım aşamaları, bu sanatın yüzyıllar sonra dahi kullanılmasına imkan vermiştir. Söz konusu işlemin yapılabilmesi için bir takım adımların izlenmesi gerekir. Bahse konu adımların her birisi son derece önemlidir ve bunların profesyonel kişiler tarafından yapılması elzemdir. Amatör kişilerin böylesine hassas bir işi yapması mümkün değildir.

Cam Mozaik Yapım Aşamaları: Alanın Belirlenmesi Nasıl Yapılır?

Bahse konu işlemler, adından da anlaşılacağı gibi camdan yapılmaktadır. Farklı renkteki küçük camların kullanılması ile mozaik yapılmakta ve bunun sonucunda da farklı desen ve motiflerin oluşması sağlanmaktadır. Bu işlem yakından incelendiğinde anlamsız görünse de belli bir mesafeden bakıldığında son derece özel görüntülerin çıktığı bilinmektedir.

Cam mozaik yapım aşamaları, alanın belirlenmesi ile başlanır. Bu işlem son derece basit gibi ve isteğe bağlı olarak yapılacağı düşünülebilir. Fakat son derece hassastır. Oluşturulacak motifin tam olarak sığacağı bir alanın belirlenmesi, motifin kendisini çok daha iyi bir şekilde göstermesi açısından çok önemlidir. Bundan dolayı alanın belirlenmesi, bu işin uzmanı olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Kullanılacak camların boyutları ve motifin toplam büyüklüğü değerlendirildikten sonra ya ayrılan alan ya da bundan biraz daha küçüğü belirlenerek çalışmalara başlanır.

Alanın belirlenmesinden sonra söz konusu alanın belirginleştirilmesi gerekir. Bunun içinse mutlaka kontur çizgileri veya kontur çizgi izleri kullanılır. Cam mozaik yapım aşamaları içerisindeki başlangıç adımı olarak kabul edilen söz konusu işlem; duvar, taban, tavan, bir heykelin üzeri vb. alanlara yapılır. Buradaki uygulama bölgesinin üzeri kontur çizgileri ile belirlenir ve daha sonra diğer adımlara geçiş sağlanır.

Bu işlemin belirgin olduğu bazı eserlere günümüzde rastlamak mümkündür. Özellikle Hristiyanlıkla birlikte inşa edilen kiliselerde görülen mozaiklerin bir kısmında kontur çizgileri halen belli olmaktadır. Yunanistan’ın Selanik kentinde bulunan Hagios Georgios Kilisesi’nin kubbesindeki mozaiklerde bu çizgilerin izleri halen belirgindir. Tüm bu nedenlerden dolayı, başarılı bir çalışma yapmanın ilk adımı olarak bu çizgilerin belirlenmesi gösterilir.

2 YORUMLAR

  1. cam mozaik yapımını bu kadar detaylı anlatan hiç bir yer yoktu ta ki burayı görene kadar deneme yapmam lazım ellerim maharetlidir azda olsa 🙂

  2. Cam mozaik yapım aşamalarını çok kaliteli şekilde adım adım anlatmışsınız. Siteniz cam mozaik konusunda çok güzel bilgiler veriyor. Neredeyse her sayfanızı teker teker gezip makalelerinizi okumaya çalışıyorum. Sitede emeği olan herkese teşekkür ederim. Çini sanatına katkınız çok büyük.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz