Cam Mozaik Yapım Aşamaları: Mozaiklerin Yerleştirilmesi

Mozaik, uzun yıllardır yapılan önemli sanatlardan birisidir. Bu sanat ile bazen tarihi bir mekanın süslendiğine, bazen de ufak bir heykelin üzerinde yer aldığına şahit oluruz. Uzun yıllar dayanabilme özelliğinin olmasından dolayı, yüzyıllar önce yapılan eserlere dahi rastlanılmaktadır. Cam mozaik yapım aşamaları, bu durumun temel nedenlerinden birisidir. Bu aşamalar sayesinde nem, rutubet ve benzer dış etkiler sebebiyle yapılan çalışmalar olumsuz etkilenmezler.

Mozaik çalışmasına başlanmadan önce detaylı bir plan yapılması ve alanın kontur çizgileri ile belirlenmesi gerekir. Bu aşamanın olabildiğince geniş bir alanı kaplaması, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Daha sonra ise zemin katran ile kaplanması ve hemen ardından da sıva tabakasının uygulanması gerçekleşir. Böylece zemin hazır hale getirilir ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Cam Mozaik Yapım Aşamaları: Mozaikler Nasıl Yerleştirilir?

Sıva yapımında birkaç tabaka vardır. Son tabaka, mozaiklerin tutunması için yapılır ve yapılacak mozaik miktarına göre bu sıva uygulanır. Cam mozaik yapım aşamaları açısından son derece kritik olan bu sıva, özel bir karışımdan oluşmaktadır. Hem mozaiklerin zeminde sabit kalmasını sağlar, hem de dış etkenlerden kendisini muhafaza eder.

Bu aşamadan sonraki işlem dışarıdan bakıldığında son derece kolaydır. Bahse konu işlem, işi yapan kişinin yeteneğine göre farklı kalitelerde ortaya çıkar. Cam mozaiklerin özenli bir şekilde zemine döşenmesi, başlangıçta anlamsız görüntülere neden olsa da ilerleyen zamanlarda büyük resim tamamlanmaya başlanmakta ve çok özel görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Cam mozaik yapım aşamaları içerisindeki bu adım, yapılacak çalışmaya bağlı olarak çok uzun sürebilir. Bazen aylarca süren çalışmalar dahi söz konusu olabilmektedir. Fakat günümüzdeki eserlerin genel itibari ile 1 hafta ile 10 gün arasındaki sürelerde yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Bundan dolayı eskiden yapılan eserlerle aralarında bazı farklılıklar da vardır. Özellikle günümüzdeki teknolojinin gelişmesi, gerekli malzemelerin kısa sürede temin edilmesi ve benzer unsurlar dikkate alındığında geçmişe göre günümüzde bu işlemlerin daha rahat yapıldığı da söylenebilir. Fakat her dönem, mozaiği yapan kişinin ustalığı, ortaya çıkan eseri direkt olarak etkilemiştir.

1 Yorum

  1. cam mozaği hobi olarak yapmayı düşündüğümden sanırım sitenizdeki cam mozaik ile ilgili bölümleri heyecanla okuyorum, tabi sitenizde yer alan çini ürünlerinize hayranlıkla bakıyorum…

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz