Cam Mozaik’de Yeni Bir Soluk

cam-mozaik-0

Cam Mozaik

Birbirinden farklı, küçük, 3 boyutlu parçaları birleştirerek daha önceden hayal edilmiş bir resmi ya da bir figürü ortaya çıkarmaya mozaik sanatı denir. Mozaik sanatının temelleri Roma ve Antik Yunan dönemine dayanmaktadır. Günümüzün dekorasyon kültüründe yer bulmuş olan mozaik sanatı, insanlar tarafından kolayca yapılabilmektedir. Mozaik taşları özel bıçaklar yardımı ile renkli camlardan oluşturulur. Renkli camlardan oluşturulan cam mozaik sayesinde aklınızdaki resmi ya da figürü ortaya çıkartabilir ve güzel bir görüntü sağlayabilirsiniz. Mozaik taşlarının bir tarafı düz hazırlanırken diğer tarafı ise yüzeye yapıştırılacak şekilde hazırlanmalıdır. Mozaik sanatı, mozaiklerin yapıştırılması ile oluşturulan bir yüzey düzenleme sanatıdır.

Cam mozaik, parklarda, meydanlarda, bahçelerde, iç ve dış mimaride kalıcı ve dekoratif şekilde kullanılabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere mozaik, oldukça eski bir tarihe ve kültüre dayanmaktadır. Mozaiklerle çok farklı yorumlar katarak sanat eserleri oluşturulabilir.

Mozaik Nedir, Cam Mozaik Nedir?

cam-mozaik-1Cam mozaik ile mozaik arasında fark ise sadece obje farkıdır. Yani cam mozaik ile bir eser oluştururken kullanılan malzeme sadece camdan ibaret olur. Renkli camlar kullanarak resim ya da figür ortaya çıkartılır. Mozaik ise karo, cam, tahta, seramik ya da özel olarak yapılmış renkli parçaların birleştirilmesi ile oluşur. İşte bu malzemeler değil de bunların yerine sadece cam kullanılır ise o zaman bu işleme cam mozaik denir. Örneğin, seramiği küçük parçalara ayırırsak ve farklı renklerdeki küçük seramikleri belirli bir tekniğe dayalı olarak bir resim ya da figür ortaya çıkarır isek bu esere o zaman seramik mozaik denir. Yani, mozaik bir genellemedir. Sadece seramik kullanılarak ortaya çıkartılan eserlere seramik mozaik, sadece tahta kullanılarak ortaya çıkartılan eserlere ise tahta mozaik denir. Bu malzemeleri küçük parçalara ayırarak mozaik tekniğine uygun şekilde hazırlanmasına mozaik denir.

8 YORUMLAR

  1. Güzel bir hobiniz var ancak çok uğraştırıcı bir iş gibi duruyor. Seramiği temin etmek ve boyamak zor iş. Fotoğraflardaki cam mozaikleri siz yaptıysanız tebrik ederim. Artık tabloların modası geçti. İnsanlar arkadaşlarına hediye edebilecek küçük süsler arıyor. Kelebekli olanı çok güzel olmuş.

  2. Öncelikle cam mozaik hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Böylesine güzel eserlerin çıktığı bir sanat dalı hepimiz tarafından göz ardı ediliyor. Keşke Cam mozaik kursları kursları alabilsek ve hobi olarak değerlendirebiliriz.

  3. Geçen sene Eskişehir’deki Cam Sanatları Müzesini gezdikten sonra Cam eşyalara karşı ilgim baya arttı. Özellikle de Cam Mozaikler çok ilgi çekici.

  4. Benim rahmetli büyükbabam çok büyük bir cam mozaik ustasıydı. Sağolsun evimizin her tarafı onun mükemmel işçiliğe sahip el emeği göz nuru ürünleri ile dolu. Bende onun yolundan gitmek isterdim ama maalesef olmadı.

  5. Harika gerçekten, eski bir dostumuz cam mozaik işinde çok iyiydi, bunu gördükten sonra o aklıma geldi, gerçekten başarılı olmuş, teşekkür ederim.

  6. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Cam mozaik ile normal mozaik arasındaki farkı da net bir şekilde anladım. Bu resimdeki kupa bardaktan yapıyor musunuz? Fiyatta öğrenebilir miyim?

  7. Lise zamanında Cam mozaik ve vitray konusunda oldukça heveslenmiş ve bir miktar eğitim almıştım. Oldukça eğlenceli bir zanaat ama çok zaman ayırmak gerekiyor ve ustalık istiyor. Bu yüzden ustalarına saygım büyüktür

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz