Çini Kuşlar

çini kase 2
çini kase 2

Size ilginç gelebilir belki ama eski çağlardan beri el sanatlarında kullanılan en popüler ve en çok kullanılan figür hangisidir diye sorsak, cevabınız ne olurdu? Buna cevap vermek zor olmasa gerek. Kuş tabi ki. Antik çağlardan önce, taş devri döneminde bile duvarlara çizilen hayvan figürleri incelendiğinden, en çok kullanılan ve çizilen figürün kuş olduğunu görebiliyoruz. Bunun sebeplerini elbette uzmanlar araştırıp, sosyo ekonomik analizler yapabilirler. O bizim konumuz değil. Ancak yakın kültürümüze baktığımızda, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de, kuş figürlerinin sıkça kullanıldığını görmekteyiz. Osmanlı döneminin en eski ve en renkli el sanatı olan çini sanatı kullanılırken, çini ustaları eserlerine gündemdeki olaylardan mesajlar katmayı hiçbir zaman ihmal etmezdi. Ve bu hayata dair mesajları kullanarak, çini motifler ortaya çıkardı. Özellikle çini kuş motifi, neredeyse tüm çini desenlerine hâkim bir motifti. Gerek mimaride olsun, gerekse süs eşyalarında olsun, en çok rağbet gören motiflerden biriydi.

Çini desenlerde sadece kuş motifi değil, birçok farklı hayvanın motifleri de kullanılırdı. Kuş motifinin kullanılma nedenlerinden biri de, özgürlüğü hatırlatması olabilir mi acaba? Sadece Osmanlı’da değil, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin de en çok kullandıkları motif kuş motifidir. Günümüzde bile hemen hemen tüm eserlerinde ve el sanatlarında kuş motifini sıklıkla kullanmaktadırlar. Mavi Çini sitesinin bu hafta piyasaya sunduğu ve tüketiciler ile buluşturduğu çini kâse, çok farklı özelliklere sahip bir üründür. %100 çini sanatı ile hazırlanan ürünün, kuş motifleri ile süslenmesi ve her çizgisinde bir anlam taşıması, ürünü çok farklı ve değerli kılmaktadır.

çini kase 3Mavi Çini, üretmiş olduğu eserlerinde sadece hayvan motiflerini değil, hayata anlam katan figürleri ve Osmanlı’dan kalan izleri taşıyan tüm motifleri kullanmaktadır. Çini kâse siparişi verirken, istediğiniz renk tonlarını ve hatta kuş türlerini belirtip, kişiye özel çini kâse siparişi bile verebilirsiniz. Her türlü talebi el sanatına dökebilecek kabiliyette, konusunda uzman el sanatları ekibi ile müşterilerine hizmet veren Mavi Çini sitesinden siparişlerinizi verebilir ve siparişiniz sürecini çevrimiçi takip edebilirsiniz. Yakında zamanda farklı hayvan motiflerini, Mavi Çini firmasının ürettiği çinilerde görebileceksiniz.

7 YORUMLAR

  1. Cok guzel bir tasarım hediye olarak anneme aldım cok mutlu oldu cok kaliteli iş cıkarmışsınız bu hediyelik çini için tesekkür ederim

  2. Gerçekten bayıldım çini üzerine o kadar güzel işlenmiş ki hayranlık duymamak elde değil. Bu tür çalışmaların sürekli desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir. Bizlere aktardığınız için teşekkürler.

  3. Çiniler üzerine işlenen kuş motifleri her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır. Muazzam bir işçiliğin eseri olan bu işlemeler birçok kişiyi ilgili modeli almaya itmektedir. Geçmişten günümüze insanların en sık karşılaştığı ve kuşkusuz en güzel ve narin varlıklardan birisi olması muhtemelen en çok tercih edilen desen olmasının arkasında yatıyor.

  4. Kuş çiniler çini sanatına ayrı bir ahenk katmış ve tamamlamış. Ayrıca özgürlüğü ifade edici nitelikte olması figürün özelliğini daha da öne cıkarıyor

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz