Çini Yapım Aşamaları: Astar (Angop)

Camilerde, müzelerde, medreselerde, fincanlarda ve vazolarda sıklıkla gördüğümüz çini, geçmişte günümüze gelen özel bir sanattır. Çini yapım aşamaları, bu sanatın yüzyıllar boyunca yaşamasına neden olmuştur. Çini ile yapılan eserlerin özelliklerini kaybetmemesi, kendine has bir havasının olması, bu özel sanatın nasıl yapıldığının merak edilmesine neden olmuştur.

Çininin ilk aşaması hamurunun hazırlanması ve daha sonra bunun plakalarda kurutulmasıdır. Çini hamuru, özel taşların tozları ve kilden hazırlanır. Daha sonra ise plakalardan çıkarılan hamurların zımparalanması ve istenilen şekle getirilmesi söz konusudur. Astar veya angop adıyla bilinen aşama ise zımparadan sonra yapılır ve son derece önemlidir. Bundan dolayı uzman kişiler, ehil eller tarafından yapılması gerekir.

Çini Yapım Aşamaları: Astar Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi astar, boyadan önce yapılan işlemlere verilen genel isimdir. Çini yapım aşamaları içerisinde yer alan astar (angop) da benzer işlemi ifade eder. Zımpara ile son şekli verilen ve işleme hazır edilen çini plakaya astar uygulanır. Uygulanan astar, çini için kullanılan hamurun ana maddesi ile benzerlik taşır, fakat çok daha incedir. Bu madde ince taneli olmasının yanında akışkan ve beyazdır. Ayrıca pişme özelliği de vardır. Bu özelliklere sahip olan madde, plakanın üzerine uygulanır ve tamamını kaplaması sağlanır. Daha sonra ise 7 gün boyunca doğal ortamda kuruması sağlanır. Astarın özelliğine bağlı olarak kuruması için farklı müdahaleler de yapılabilir. Kuruyan astar, son olarak fırında pişirilir. Pişirilme derecesi ise genellikle 1000 derecenin üzerindedir. Fakat kullanılan maddelere bağlı olarak daha düşük de olabilir. Buradaki karar, işin uzmanı tarafından verilecektir. Uzman ise bu kararı kullandığı maddelerin oranları ve geçmiş tecrübelerine göre verir. Böylece ortaya çok özel bir ürün çıkmış olur.

Yukarıda genel hatları ile anlatılan ve çini yapım aşamaları içinde önemli bir yere sahip olan angop, çininin kalitesini göstermesi açısından son derece önemlidir. Buradaki uygulamanın, kurutmanın ve son olarak da pişirmenin özenli bir şekilde yapılması ve yeterince sabırlı olunması gerekir. Aksi durumda istenen sonuç ortaya çıkmayacak ve hayal kırıklığı yaşanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz