Çini Yapım Aşamaları: Desenin İğnelenmesi

Sırlı yapısı ile herkesi etkisi altına alan çini, yüzyıllardır yapılan çok önemli bir sanat olarak dikkat çeker. Çini, eski Türk topluluklarından bölgede yaşayan diğer medeniyetlere kadar çok farklı milletler tarafından yapılmıştır. Fakat özellikle Selçuklulardan sonra Türklerin bu sanatta çok daha başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunda, izlenen çini yapım aşamaları ve bunların nasıl yapıldığının çok büyük önemi vardır.

Çini, herhangi bir taşın veya plakanın üzerine değil, özel maddelerle hazırlanan hamurdan pişirilerek elde edilen plakalara yapılmalıdır. Bu plakalar, zımpara yardımı ile pürüzsüz bir yapıya bürünmeli ve daha sonra da istenilen boyuta getirilmelidir. Bu aşamadan sonra astarlanacak olan plaka, çiniye hazır hale gelir. Desenin iğnelenmesi ise sıradaki aşama olup, ortaya çıkacak ürünün en hassas adımlarından birisidir. Bu adımın kalitesi, ürün adına çok önemlidir.

Çini Yapım Aşamaları: Desenin İğnelenmesi Nasıl Yapılır?

Çini yapım aşamaları içinde bulunan desenin iğnelenmesi adımı, dışarıdan bakıldığında son derece basit bir iş gibi görülür. Fakat son derece hassas olan bu adımda hata yapılmaması gerekir. Çünkü hata yapılırsa bütün işlem baştan başlamak zorunda kalacaktır. Bundan dolayı hata yapılsa dahi bunun fark edilmesi gerekir.

Kopyalama amacıyla geliştirilen eskiz kağıdı, bu aşamada kullanılmaktadır. Kağıt üzerine, çinide kullanılacak desen aktarılır. Bunun olabildiğince temiz ve düzgün bir şekilde aktarılması son derece önemlidir. Bu aşamadan sonra ise kağıt üzerinde yer alan desen, tek tek iğnelenerek aktarılır. Bu işlem esnasında sabırlı olunması gerekir. Çünkü bazen oldukça uzayabilecek bir işlemdir ve sabırsızlık, işin tamamen çöp olmasına neden olabilir. Bütün bunlar dikkate alındığında, diğer adımlarda olduğu gibi burada da mahir ellerin çok büyük önemi olduğunun unutulmaması gerekir. Aksi durumda, çıkacak olan sonuç tam anlamıyla bir hayal kırıklığına neden olacaktır.

Desenin iğnelenmesi, çini yapım aşamaları içinde yer alan adımlardan birisi olup, desenin yapısına bağlı olarak bazen kısa sürede, bazen de çok daha uzun sürede tamamlanır. Fakat unutulmamalıdır ki; desenin aktarılması için bu işlemin doğru ve hatasız yapılması çok önemlidir.

3 YORUMLAR

  1. Çini yapım aşamalarını sizin yazılarınızdan takip ettikçe çini yapasım geliyor. Desenin iğnelenmesi konusu da dikkatimi çekti. Bir gün gerçekten denemek istiyorum. Hatta bu deneme konusunda tavsiyeleriniz olursa çok mutlu olurum. Eminim eşim ve kızım da benimle birlikte çini yapımını öğrenmek isteyeceklerdir.

  2. Sayın çini sitesi yöneticisi merhaba. Cam mozaik yapım aşamaları anlatımlarınıza dair tüm yazılarınızı ziyaret ettim. Bu konuda böyle bir kaynak site hazırlamış olmanız hem bizim için hem de ileride burayı ziyaret edecekler için çok güzel bir davranış. Sizlere teşekkür ediyorum. Çini süslemesi ve cam mozaik nasıl yapılır buradan kolaylıkla öğrenilebilir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz