Çini Yapım Aşamaları: Sırlama ve Fırınlama

Çini, özel teknikler kullanılarak yapılan bir sanattır. Bu sanatın yüzyıllar boyunca kullanılması, benzerlerinden ayrılmasına neden olmaktadır. Çini yapım aşamaları, bunun temel nedenlerinden birisi olarak gösterilebilir. Bu özel teknikler sayesinde, çini yapılan ürünlerin kendine has bir havası, kalitesi ve gizemi olmaktadır.

Çini, kil ve kuvars gibi maddelerden oluşan özel bir çamur üzerine yapılır. Bu çamur hazırlandıktan sonra kalıplara dökülür ve daha sonra kurutulur. Kuruyan plakalar, zımpara ile istenen ölçülere getirilir ve astar uygulanır. Astardan sonra yaklaşık 1000 derecede bunlar pişirilir. Daha sonra ise desenler işlenir. Böylece çininin temel işlemleri yapılmış olur. Bu aşamadan sonra ise bir diğer ve son adım olan sırlamaya geçilir. Sır, çinin gizeminin temelini oluşturan unsurlardan birisidir.

Çini Yapım Aşamaları: Sırlama ve Fırınlama Nasıl Yapılır?

Sır, özel bir madde olup, metal oksit boyaların görünür olmasını sağlar. Tanımı çok daha geniş olmasına rağmen genel olarak bu şekilde tanımlandığını söylemek yanlış olmaz. Fakat çini yapım aşamaları içerisinde uygulanan sır, saf değildir. Yanına farklı maddelerin belirli oranda karıştırılması ile elde edilir ve böylece bir karışım elde edilmiş olur. Bahse konu karışımın içerisinde sır, CMC de denilen selülozik bir madde ve su vardır. Bu karışımın doğru olarak ayarlanması son derece önemlidir.

Özel olarak hazırlanan sır, daha sonra hazırlanan çininin üzerine uygulanır. Bu uygulamanın son derece hassas bir işlem olduğunun bilinmesi gerekir. Uygulama tamamlandığında, ürünün tekrar yani ikinci defa fırınlaması yapılır. Böylece fırında ısınan boyalar ve sır, renklerin görünür ve kalıcı olmasını sağlar. İkinci defa fırınlama, perdah olarak da tanımlanır ve ürünün parlak bir renge sahip olmasını sağlar.

Sırlama ve fırınlamanın yapılması çini yapım aşamaları açısından büyük önemi vardır. Bu işlem, çininin diğer benzerlerinden ayrılmasını ve kalıcı olmasını sağlar. Fakat sır uygulamasının kendi içinde farklı teknikleri vardır. Bu teknikler sayesinde istenilen ürünün elde edilmesi mümkün olur. Sır altı ve sır üstü teknikleri de çini için çok büyük öneme sahip olup, farklı görünüme sahip ürünlerin elde edilmesini sağlar.

1 Yorum

  1. Çini Yapım Aşaması bilgi sahibi oldum ve siteyi güncel olarak takip ediyorum Çini Yapım Aşaması açıklaması çok güzel ve bilgi sahibi oldugu açık ve net web sitesini günde 1 saat takip ediyorum

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz