Ebruli Çini Nasıl Yapılır?

ebru

Geçmiş tarihimizin bize yadigâr en önemli şeyi nedir diye bir sorsak mesela, çoğu kişinin “ sanat “ diyeceğinden eminiz. Elbette atalarımızın başarıları, bize emanet ettiği bu toprakları, değerlerimizi yadsımıyoruz. Bu soruyu soyut anlamda sorduğumuzda, gelecek cevaplarının çoğunun sanat olacağı şüphesiz. Çünkü geçmişten günümüze birçok muhteşem sanat dalı, hala icra edilmektedir. Bunlardan biri de Ebru Sanatıdır. Ebru; kendi içinde birçok bölüme ayrılır. Battal ebru, Gelgit ebru, Bülbülyuvası ebru, taraklı ebru, Çiçek ebru, Şal ebrusu, Hatip ebrusu, Çift baskılı ebrular, Hafif ebru, Kumlu Kılçıklı ebru adında eşitli kolları vardır.

ebruli çini yapımı
Kaynak: Unutulmuş Sanatlar

Ebru sanatının ilk kez ne zaman ve nerede ortaya çıktığı hala bilinmemektedir. Bu konudaki kaynaklar yetersiz kalmaktadır. Kaynağı belirsiz olsa bile, eski tarihlerden beri sıkça kullanılan bir görsel sanattır ebru.  Renklerin su ile dansı diyebiliriz kısaca ebru sanatı için. Teknik olarak tanımı ise şöyledir; kitreyle yoğunlaştırılmış su üzerine tezyini kâğıt ile resim yapma sanatıdır. Bir diğer yadigâr el sanatımız ise Çini sanatıdır. Çini, toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. Ebru ve çini sanatları, günümüzde hala aktif olarak kullanılmakta ve hemen hemen tüm il belediyelerinin açmış olduğu halk merkezlerinde, bu sanatların ücretsiz eğitimleri verilmektedir.

Son yıllarda çok ilginç bir akım başladı. Yeni nesil Türk sanatçılarımız Çini sanatı ve ebru sanatını birleştirerek, ortaya ebruli çini adı altında yeni bir görsel sanat çıkardı. Kulağa çok ilginç gelen bu yeni sanat akımı, uluslararası platformlara taşındı ve inanılmaz ilgi gördü. Gelin, ebruli çini nasıl yapılır, ona kısaca değilenelim. Genelde kâğıt veya bez üzerine uygulanan ebru sanatının, çini pano ve vazolar üzerinde uygulanmasıdır. Bu yeni sanat yorumunu, eserlerinde uygulamaya başlayan sanatçılara, özellikle yurtdışından inanılmaz bir ilgi gösterilmekte ve bu eserleri kapış kapış satılmaktadır. Türk tarihinin bu 2 önemli sanat dalını, aynı çatı altında buluşturmak, gerçekten büyük bir yaratıcılık örneğidir. Ve görünen o ki, ebruli çini sanatı gelecek dönemde, daha da yaygınlaşacaktır.

18 YORUMLAR

 1. Ebruli de çini de ayrı ayrı mükemmel şeyler ki ikisi bir arada çok güzel olmuş. Sitenizdeki yazıları zevkle okuyorum, bu yazınız da çok bilgilendirici olmuş gerçekten, ancak fotoğraf büyütülebilseydi daha hoş olabilirdi 🙂

 2. Daha öncesinde ebru sanatı ile uğraşmıştım. Çini üstünde ilk defa görüyorum ve oldukça güzel oluyormuş çinide de. Ebru sanatının böyle farklı alanlarda olduğunu görmek beni şaşırttı. Yeni şeyler öğreniyorum siteniz sayesinde teşekkürler 🙂

 3. ebruli çini sanatı benim çok hoşuma gidiyor, göze çok farklı ve yaratıcı geliyor sürekli takip ederim daha fazla görsel eklemenizi isteyebilirim mesela sizden 🙂

 4. Üniversitedeyken ebru kursuna gitmiştim. Gerçekten harika bir sanat. Pahalı bir sanat ancak kurs vb. yerlere giderseniz daha ucuza geliyor. Ebruli çini yapmayı denemek isterdim. Kurutma evresi nasıl yapılıyor çinide?

 5. Ebruli çini işi gerçekten eskiden gelen ve çok önemli bir konudur. Günümüzde az rastlansa da gelenekleri devam ettiren kişilere teşekkür ederim.

 6. Ebruli gerçekten de muhteşem bir sanat. Ebruli yaparken insan farklı bir boyuta geçiyor. Verdiği huzur ve keyif ise kelimelerle anlatılamaz. Bende kendi çapında Ebruli yapıyorum. Herkese tavsiye ederim.

 7. Ebruli Çini Nasıl yapıldığına dair bir fikrim hiç yoktu, çini sanatı ile ilgilenince acaba yapılabilir mi diye araştırma yaptım, burada sizlerin paylaşımlarını gördüm, çok teşekkür ederim bilgiler için.

 8. Ebruli Çini yapımı günümüz şartlarında nasıl yapılır neler kullanılır sizlerin sayesinde öğrendim.Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler.

 9. Aslında hep öğrenmek istedim birşey. Yazılı olarak oldukça bilgi edinsemde keşke videolu bir anlatım olsaydı. Eğer videolu anlatım çekilirse daha ilgi çekecektir. Hatta Ebruli çini serisi yapılırsa tadından yenmez. Yararlı bilgiler için teşekkürler.

 10. Çok güzel bir anlatım olmuş, özellikle benim gibi çini yapmaya meraklı fakat nerden başlayacagını bilmeyen biriyseniz.Rica etsem bunu videolu olarak anlatma şansınız varmı ? Eminim ki videolu anlatımın pek çok kişiye daha çok faydası olucaktır.

 11. Ebruli sanatı beni her zaman farklı düşlere taşımıştır. Gerçekten çok güzel bir sanat, bunun çini alanında da kullanılması gerçekten çok güzel, ebruli çini nasıl yapılır bize anlattığınız için teşekkür ederim.

  Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz