İstanbul Pera Müzesi Çini Eserleri

ist-pera-sıradışı-kahve-molası

06Pera Müzesi; İstanbul Beyoğlu’nda yer alan, kültür ve sanat alanında insanları doyuran bir yapıdadır. Google Arts Culture; Google ve 70’den fazla ülkede birçok sanat kurumunun işbirliği ile oluşan projede de yerini alan İstanbul Pera Müzesi; bünyesinde yer alan eserleriyle ziyaretçilere muhteşem vakit geçirme şansı tanıyor. Ayrıca burada sanata doyan insanlar, çeşitli eserleri mağaza üzerinden satın alma şansı da yakalıyor. Üstelik müzeye giriş yapabilmek için cebinizden öyle yüksek bir miktar da çıkmıyor. Zaten 65 yaş ve üzerine, 7 yaş ve altındaki çocuklara da müzeye ücretsiz giriş imkanı tanınıyor. Tam bilet için 20 TL, indirimli bilet için 10 TL ve 10 kişi ya da üzerinde gruplar için 15 TL’ye bu müzede vakit geçirebilirsiniz.

Pera Müzesi’nde Kütahya Çini ve Porselen Eserleri

pera-müzesi-Anadolu’ya özel tarihi eserlerin yer aldığı İstanbul Pera Müzesi’nde; çok sayıda çini eserleri de görücüye çıkarılmış durumda. Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu; bunun en ciddi göstergesi olarak bu müzede kendisine yer ediniyor. Çini, sürahi, ibrik, masa saati, darbuka, biblo, tabak, vazo, sütlük; farklı işlemeleri ile müzede sergilenirken, mağaza bölümünde de satın almak isteyenlerin satışına sunuluyor. Çini eserleriyle büyük sükse yapmış olan İstanbul Pera Müzesi; tarihin derinliklerini yansıtan fotoğraf koleksiyonlarıyla da ciddi manada ilgi görüyor.

Anadolu’nun Köklü Tarihini İliklerinize Kadar Hissedeceksiniz

Eski çağlarda Anadolu’da kullanılan ağırlık ölçülerinin yer aldığı özel bir koleksiyon; İstanbul’daki Pera Müzesi’nde hayranlarını bekliyor. Anadolu’nun kültürünü yansıtan, o döneme ait en güzel eserlerin sergilendiği müzede; oryantalist resim galerisi de ilginizi çekecek. Pera Müzesi; görsel açıdan ziyaretçilerine heyecan dolu dakikalar yaşatırken, onları birkaç saatliğine de olsa alıp tarihin dipsiz koyularında bir yolculuğa çıkaracak.

Ziyaret ve Ulaşım Oldukça Kolay

pera-muzesiİstanbul müzeleri içerisinde, Google’un da aralarında yer aldığı birçok sanat kurumunun işbirliği ile oluşturulmuş olan büyük projede Türkiye adına yer alan Pera Müzesi; ulaşımın da birçok yolla kolayca sağlandığı bir müzedir. İETT hatları üzerinden, vapur ya da metrolar ile bu müzeye yakın konumlara ulaşabilir ve oradan da rahatlıkla müzeyi ziyarete başlayabilirsiniz. Her Cuma ücretsiz olarak saat 18:00 ila 22:00 arasında ziyaret edebileceğiniz müze; Pazartesi günleri ve dini bayramlarda ziyarete kapalıdır.

5 YORUMLAR

  1. Bu hafta sonu oğlumu İstanbul’daki Pera Müzesine götürmeyi planlıyorum. Açıkçası bu müzede ne gibi eserler göreceğimizi, giriş ücreti ne kadar? daha önce gitmediğim için herhangi bir bilgim yoktu. Sayenizde baya bilgi edindim. Teşekkürler…

  2. Ülkemizde öyle güzel yerler var ki gidip görmeyi boşver, haberimiz bile olmuyor. Doğma büyüme İstanbulluyum ama Pera Müzesi’ni ilk kez duydum. En kısa zamanda haftasonu oğlumu da alıp gideceğim.

  3. Daha önce ziyaret ettim. Ülkemizin en önemli yerlerinden birisi. Hem Pera Müzesi hem de çini eserlere ayırdıkları alan gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir yer. Teşekkürler, hatırlatmanız için 🙂

  4. Bir hafta önce kadar ziyaret ettim pera müzesini. Gerçekten harika bir tasarım ve görülmeye değer bir yer. İstanbul’da o kadar çok müze var ki hangisine gitsem diye düşünüyor insan ancak Pera eğer çiniciliğe ilginiz varsa kesinlikle kaçırılmaması gereken bir müze.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz