İznik Çini Sempozyumu İçin Hazırlık Toplantısı Yapıldı

İznik çini ustaları ile esnaf ve sanatkarları, İznik Çini Sempozyumu öncesinde bir araya geldi. 9 – 11 Nisan 2020’de yapılması planlanan sempozyum İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi tarafından düzenleniyor.

Sempozyumun ele alındığı toplantı İznik Belediyesi Şahit Piyade Komando Çavuş Fehmi Barçın Gençlik ve Kültür Merkezi’nin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda İznikli çini ustalarının yanı sıra İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Uludağ Üniversitesi İznik MYO Öğretim Görevlisi Mehmet Aras ve İznik UNESCO Alan Başkanı Murat Taş da katıldı.

Kaymakam Bülent Bayraktar toplantı sırasında şöyle konuştu:

“Bu toplantıyı 9 – 11 Nisan 2020 arasında gerçekleştirmeyi planladığımız İznik Çini Sempozyumu öncesinde yerelde çini sanatıyla ilgilenen ustaların, esnaf ve sanatçıların fikirlerini almak amacıyla düzenledik. Bunun için çinicilerimizin bir kısmını ziyaret ettim. Herkese ulaşmam mümkün olmadığından çağrımızı davetiyeler aracılığıyla yaptık.

İznik çini ustalarını ve çini camiasından bu kadar çok kişiyi bir arada görmekten büyük mutluluk duydum. Katılan herkese çok teşekkür ederim.”

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ise toplantı sırasında özetle şunları söyledi:

“Değerli hocam, Sayın Kaymakamımız ve belirli bir ekiple birlikte çıktığımız bu yolda doğru şeyler yapmak istiyoruz. Sizler bu iş için elini taşın altına koymuş insanlarsınız, bu yüzden görüşlerinizi almanın doğru olacağını düşündük. Çini Sempozyumu için doğru bir hedef belirleyelim, isabetli görüş ve öneriler sunalım diye bir araya geldik.

Belediye olarak bunun öncesinde de muhtelif çalışmalar ve görüşmeler yaptık ama yeni hedefimize ulaşabilmek, yani ulusal ve uluslar arası bir çözüm hareketi oluşturabilmek için sizlerden gelecek desteğe de ihtiyacımız var. Bunun sonucunda sizin mesleğinizi icra ederken ihtiyaç duyacağınız bir gelir ortaya çıkacak, bir katma değer üretilecek. Davetimizi geri çevirmediğiniz, toplantıya katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

Kaynak: İznik Belediyesi

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz