Kişiye Özel Hediyelerimiz Yolda…

hediyelik çini
hediyelik çini

Geriye dönüp baktığımızda, geçmiş tarihimizden bugüne kadar ulaşan ve ayakta kalabilen el sanatlarımız, geleneklerimiz ve adetlerimizden pek bir şey kalmadığını üzülerek görebiliyoruz. Tarihimize sahip çıkıp ve bizden sonraki nesillere öğretip, anlatabileceğimiz bir şeylerimiz olmalı. Geçmiş tarihimizden kalan nadir el sanatlarından biri çini sanatıdır. Eski dönemlerde genellikle iç ve dış mimaride kullanılan çini, dekoratif amaçlı kullanılmaktaydı. Camiler, hamamlar, medreseler, devlet binaları, saraylar ve hatta evlerin vazgeçilmez dekor aksesuarıydı. Zamanla yapım teknikleri gelişerek, farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. Ustaların el becerilerinin gelişmesi, duygu ve düşüncelerini sanata dökmesi ile beraber, çini sanatı başlı başına bir “yaşam felsefesi“ şekline dönüştü.

Günümüzde ise daha çok görsel ve hediyelik ürünlerde kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün gelişmesi, evlerin ve yapıların farklı şekil alması, apartman düzenine geçilmesi, sosyal yaşam ve yerleşim düzeninin değişmesi nedeni ile artık bu tür yapılarda pek tercih edilmeyen çini, daha çok dekoratif ürünlerde, kişiye özel çini ürünlerinde, hediyelik çini tasarımlarında kullanılmaya başlandı. Bu tür ürünlerin satışlarında gözle görülür büyük bir artış olmaktadır. Özellikle internetin yaygınlaşması ile beraber, çini ürünlerinin internette satışında patlama yaşandı. En çok tercih edilen çini ürün satış sitelerinin başında Mavi Çini sitesi gelmektedir. Dekoratif ve hediyelik ürün konsepti hayli geniş olan sitede, onlarca çini hediyelik ürün satışı yapılmaktadır. Sitede sergilenen tüm ürünler, maharetli çini ustalarının becerikli ellerinden çıkmakta ve çini severler ile buluşmaktadır.

hediye çiniÇini ürünlerinin bu denli popüler olması, sadece kişisel hediyelik ürünlerde değil, aynı zamanda büyük ve orta ölçekli birçok firma arasında gitgide yaygınlaşmaktadır. Kurumsal müşterileri için özel günlerde hediye edilmek üzere promosyon çini ürünleri yaptırmakta olan firmaların bu hediye kültürü, gitgide yaygınlaşmaktadır. Çini sanatının ve çini ürünlerinin bu kadar gündemde olması ve tercih edilmesi, geçmiş tarihimizden kalan son geleneksel el sanatlarımızdan birinin yaşatılması açısından çok önemlidir. Keşke tüm firmalar, promosyon ürünleri için çini sanatından faydalansa ve elimizde kalan son sanat ışığını, gelecek nesillere teslim edebilsek.

3 YORUMLAR

  1. Yazınızda da belirttiğiniz gibi çini ürünleri son zamanlarda oldukça popüler oldu. Ürünlerinizi tek tek inceliyorum da gerçekten hepsi el emeği göz nuru ürünler… Elinize sağlık, en yakın zamanda sipariş vermeyi düşünüyorum.

  2. Yılbaşı hediyesi için iyi ve kaliteli bir alternatif,
    Çini pano ve tabak modellerinizi sitenizden inceledim, gönderdiğim maildeki ürünler için fiyat verebilir misiniz?

  3. Bende böyle bir şey arıyordum. Anneme, isminin yazdığı güzel bir çini vazo siparişi vermek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı bekliyorum. Mail ya da telefon numarasıyla ulaşabilirseniz çok memnun olurum. Ürünlerinizi çok beğeniyorum.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz