Kişiye Özel Hediyelik “Çini Balık”

Orta Asya’dan günümüze kadar uzanan Çini sanatı, “ Toprak ve Sabır “ sanatı olarak bilinir. Türklerin en eski ve en bilinen el sanatlarının başında gelir. Renkli, cıvıl cıvıl ve sanki bir şeyleri anlatmak istercesine dile gelen, toprağın nakışlanarak pişirilip sırlanması ile başlayan ve sihirli ellerin marifetiyle hayat bulan, destansı bir el sanatıdır. Günümüzde ayakta kalabilen bütün tarihi binaları, yapıtları ve camileri incelerseniz, çini sanatının geçmişte ne kadar yaygın kullanıldığını görebilirsiniz. Eski Türklerde ve Osmanlı’da, yaşamın her alanında çini sanatını görebiliriz. Yaratıcılık ve sabır gerektiren işçilik gereklidir. Eskiden sadece mimari alanlarda kullanılan çini, zamanla kullanım alanlarını genişletip dekorasyon, süs ve hediyelik ürünlerde de kullanılmaya başlandı.

Eski çini ustalarının teknikleri ile zamane ustalarının teknikleri arasında, her ne kadar fark olsa bile, yeni ustalar teknolojiyi kullanarak, becerilerini çok daha farklı konuşturmaktadır. Bu ustalıklarını hemen her sektörde göstermekteler. Mobilyadan mimariye, dekorasyondan hediyelik ürünlere kadar onlarca alanda el emeklerini hayata geçirmekteler. Son zamanlarda çini sanatının kullanıldığı, en yaygın alan olarak hediyelik eşya sektörünü görmekteyiz. Bunda en etkin nedenlerden biri ise, kişiye özel çini hediyelik ürün talepleridir. Arz- talep yoğunluğu yaşanan çini dekorasyon ürünleri ve hediyelik çini ürünlerinin satışını yapan internet sitelerinde inanılmaz bir artış görülmekte. Teknoloji ve sosyal yaşam ne kadar ilerleyip gelişirse gelişsin, insanların eskiye özlemi ve tarihi el sanatlarımıza olan ilgisi, bu talep patlamasını yaratmıştır. Bu tür ürünlerin satışını yapan internet sitelerinin başında Mavi Çini web sitesi gelmektedir.

Web sitesinde onlarca çini dekorasyon ve süs eşyasının satışını yapan sitenin, en son satışa sunduğu ürünlerden biri de “ Çini Balık “ dekoratif ürünüdür. Müthiş bir el sanatının konuşturulduğu, gerçeği yansıtan bir tasarım, renklerin ve sanatın yaşama yansıması konusunda, en güzel örneklerden biridir Çini Balık çalışması. 3 boyutlu dekorasyon tadında, büyük uğraşlar sonucu hazırlanmıştır. Evlerinizin başköşesinde hem muhteşem bir sanat eserini, hem de tarihimizden kalan son kırıntılarını büyük bir keyifle izleyebilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. sanırım fırınlanmadan önceki halleri, fırınlandıktan sonraki hallerini ve yapım aşamalarını da eklerseniz ne denli sabır isteyen bir zanaat olduğunu daha iyi anlatabilirsiniz.

  2. Çini Balık çok tatlı bir hediye bir arkadaşa verilebilir yada sevgiline hatıra olsun diye hoş görünüşe sahip ve nazik bir hediye olur. Sanırım bende alacağım böyle bir hediye.

  3. Hediyelik çini çok güzel bir düşünce, çok güzel olmuş ayrıca Çini Balık figürü gerçekten beğendim, bunu hediye olarak en kısa zamanda temin edeceğim, iyi çalışmalar dilerim.

  4. Balık şeklinde çini hiç görmemiştim. Çok değişik ve muhteşem bir eser olmuş. Sadece balık şeklinde mi var yoksa diğer hayvan türlerinden de eserler bulunuyor mu?

  5. Gerçekten çini balık çok hoş görünüyor ve birine verilebilecek en güzel hediye. Fakat benim anlamadığım onlar nasıl öyle dik durabiliyor? Alt tarafı düz mü acaba

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz