Kültürel Mirasımız Unesco Aracılığıyla Dünyayla Buluşuyor

23 – 25 Ağustos’ta Kocaeli’nde düzenlenen 10. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliğine katılan UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, şu ana kadar toplam 17 kültürel mirasımızın uluslararası toplumla buluşturulduğunu söyledi. Oğuz, Anadolu Ajansı muhabirine ayrıca şu açıklamaları da yaptı:

“Bu yıl UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun 70. kuruluş yılını kutluyoruz. Şu anda ülkemiz UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesinin 5. sırasında yer alıyor. Japonya, Çin, Kore ve İspanya’yla birlikte dünyanın bu konuda öne çıkan ülkeleri arasında bulunuyoruz. Ülkemize ayrılan kotayı her yıl verimli bir şekilde değerlendirir ve uluslararası listeye yeni miraslar da eklenmesini sağlarsak beşinci sıradan daha yukarıya çıkmamız mümkün.”

Öcal Oğuz, Türkiye’nin UNESCO’da 2003 yılında kabul edilen “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”ne 2006’da taraf olduğunu hatırlattı ve bundan sonra ilgili komitelere seçildiklerini belirtti. Sözleşmenin amacının somut olmayan, ancak insanlığın kültürel aidiyeti ve geleceği açısından değerli olan unsurların korunmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Oğuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Kabul ettirmiş olduğumuz 17 mirasımızla, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesinde en fazla mirası bulunan 5 ülkeden biri haline geldik. Bu açıdan etkin ve önemli ülkeler arasında yer alıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Dışişleri Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları olarak entegre olup çalıştık. Bunun sonucunda, aralarında çini sanatının da yer aldığı 17 kültürel mirasımız listeye kabul edildi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak, önümüzdeki süreçte, çok uluslu birçok ülkenin de katılımıyla, kırkyamanın da listeye dahil edilmesini arzu ediyoruz.”

Kültürel mirasların korunmasını teşvik etme gayreti içinde olduklarını belirten Oğuz, açıklamalarına şunları da ekledi:

“Somut olmayan kültürel miraslardan yana zengin bir potansiyeli olan ülkemizin kırsal kesimde yaşatılmakta olan kültürel varlıklarını yerel yönetimlerin de desteğiyle ulusal platforma taşıyoruz. Türkiye’nin her ili için bir somut olmayan kültürel miraslar listesi var. Öncelikle bu listelerde yöreye ait bütün mirasların bulunmasını istiyoruz. Akabinde bu şekilde gelen mirasların ulusal envanter listesine eklenmesini talep ediyoruz. Sonra da, kültürel mirasımızın, UNESCO tarafından bize tanınan kotalar çerçevesinde uluslararası toplumla buluşmasını arzu ediyoruz.

Ülke olarak bu listede yer alabilecek görsel sanat, sözel ürün, şenlik, şölen, el sanatları ve festival gibi yüzlerce, hatta binlerce çeşitlilikte mirasa sahibiz. Bu yüksek potansiyeli iyi değerlendirerek sayıları binlerle ifade edilen kültürel unsurlarımızı yerel, ulusal ve uluslararası listelerde muhafaza altına alma başarısına ulaşabiliriz.”

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz