Nar Desenli Çini Karo

nar-desenli-çini-karo-2
nar-desenli-çini-karo-2

Osmanlı kültüründe birçok obje ve nesnenin farklı anlamları vardı. Bu objeler gerek el sanatlarında, gerekse yaşamın her anında sıkça kullanılmaktaydı. Özellikle çini sanatında kullanılan figürler, yaşamın her alanında bir mesaj niteliği taşımaktaydı. Nar; Osmanlı döneminden süregelen sık tüketilen bir meyve olmasının yanı sıra, el sanatlarını da süsleyen bir figürdü. Geçmişten günümüze kadar gelen çini çalışmalarına baktığımızda, narın kullanım alanlarına rastlayabilmekteyiz. Nar desenli çini uygulamaları özellikle mutfak araçlarında ve süsleme sanatında kullanılmaktaydı. Çini çalışmalarında kullanılan figürlerin en başında gelen nar, sadece dekorasyon değil aynı zamanda birçok araç ve gereç malzemelerinin tasarımlarında da kullanılmaktaydı. Bu alışkanlık ve gelenekler, günümüze kadar devam etmiştir. Hala bir çok el sanatları motiflerinde, nar figürüne rastlayabilmekteyiz.

Çini sanatının günümüzde devam eden uygulamaları, genellikle süs ve dekorasyon eşyalarında görüşmektedir. Bu sanatı layığı ile yapan zanaatkârlardan biri olan Mavi Çini sitesinde nar desenli çini karo çalışmasını inceleyebilirsiniz. Şimdilerde döşeme uygulamalarında kullanılan karo malzemeleri, Osmanlı döneminde çini karo olarak kullanılmaktaydı. Evler, saraylar ve neredeyse tüm yapılarda karo tasarımlarına rastlamak mümkündür. Şu an kullanılan karo malzemesinden farklı olarak, çini karo kullanılmaktaydı. Hem görsel açıdan, hem de kullanım açısından normal karodan çok farklıydı. Yapılara ihtişam katar ve kullanım alanını renklendirirdi. Narın bir diğer özelliği ise, aşk meyvesi olarak anılmasıydı. Osmanlı döneminde evlenmek isteyen gençler, sevdiği ve beğendiği kızlara nar hediye ederdi. Nar, aşk anlamı taşımaktaydı. Birçok kültürde farklı anlam taşıyan nar, özellikle Asya ülkelerinde bolluk ve bereket anlamı taşımaktadır.

nar-desenli-çini-karo-1

Dekorasyon ve süs eşyaları tasarımlarında kullanılan figürlerin en renklisi ve en değerlisi olan nar, çini pano süslemelerinde de kullanılmaktadır. Karo üzerine uygulanan nar figürü, çini pano ile farklı bir anlam kazanmaktadır. Bu tarz çok değişik çalışmaları, Mavi Çini web sitesinde inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. Klasik dekorasyon çalışmalarının dışına çıkıp, farkı çalışmalar yapan web sitesinde, nar desenli çini karo çalışmasının detaylarını görebilir ve sipariş verebilirsiniz. Farklı dekorasyon ve süs eşyaları için siteden sipariş verebilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. salonumu iki ya da üç çerçeveli çini desenli karonun süslemesini resimlerden daha çok isterim.
  en yakın zamanda almayı düşünüyorum, özel desen yaptırmak istersek fiyatı ne oluyor?
  bilgi verir misiniz?

  • merhaba Şenay hanım,
   ilk olarak sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.
   belirtiğiniz ürünlerimizin fiyat bilgileri yorum yaparken kullandığınız mail adresinize iletilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz