Rektör Uysal: Çinili Cami’nin Güçlendirilmesi Gerektiğini Düşünüyorum

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Valisi Ömer Toraman’la beraber Ahmet Yakupoğlu Müzesi’ni ziyaret etti. Bunun ardından yaptıkları Çinili Cami ziyareti sırasında Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık da yanlarındaydı.

Vali Ömer Toraman ve Rektör Kazım Uysal, Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nde incelemeler yaparken yetkililerden yapının son durumuna dair bilgi de aldılar. Müzenin yapımı Dumlupınar Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

Vali Toraman ve Rektör Uysal, müze inşaatını inceledikten sonra Ahmet Yakupoğlu’nun evine geçip kendisine ait eser ve eşyaları da incelediler. Ardından, Kütahya’nın sembolleri arasında yer alan Çinili Cami’yi ziyaret ettiler. Yakupoğlu’nun evine çok yakın olan camiyi ziyaret ettikleri sırada Belediye Başkanı Alim Işık da ikiliye eşlik etti.

Kütahya Çinili Cami, zemininde bazı sorunlar olduğu için bir süredir ibadete kapatılmış bulunuyor. Uysal, Işık ve Toraman, caminin onarımı hakkında görüş alışverişi yapmak için konunun uzmanları ve camiye ait vakfın temsilcileriyle bir toplantı yaptılar. Toplantı sırasında, gelinen aşamada onarım çalışmalarının başlaması için zemin hakkındaki raporların eksikliklerinin giderilmesi gerektiği kararına varıldı.

“Çinili Cami Kütahya’nın En Önemli Sembolleri Arasındadır”

Rektör Kazım Uysal, yapılan ziyaret ve toplantılardan sonra Çinili Cami’nin şehrin en önemli sembolleri arasında yer aldığını ifade etti ve şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi, caminin üstünde yer aldığı bu arazi, Ahmet Yakupoğlu’nun evi ve yapımı devam etmekte olan müze ile beraber üniversitemize aittir. Yakupoğlu’nun Kütahya’ya kazandırdığı bu değerli eseri gelecek kuşaklara aktarmanın en önemli görevlerimizden biri olduğunu düşünüyoruz. Düzenlediğimiz toplantıya Valimizin ve Belediye Başkanımızın da katılmış olması, konuya dair hassasiyetimizin ne düzeyde olduğunu vurgulamak açısından büyük önem arz etmektedir. Kendilerinin katılımının bana büyük bir memnuniyet verdiğini belirtmek isterim.”

“Çinili Cami’nin Güçlendirilmesi Gerektiği Kanısındayım”

Rektör Uysal, yapıyla ilgili raporları incelediğini ve raporlarda zeminin durumuyla ilgili çeşitli sonuçların sıralanmış olduğunu, ancak, bu sonuçların sebepleriyle ilgili birtakım eksiklikler olduğunu gördüklerini ifade etti. Ardından şunları söyledi:

“Çinili Cami’nin geleceğiyle ilgili bir karar alınmadan önce, söz konusu eksikliklerin giderilmesi gerektiği kanısındayım. Şu noktayı özellikle vurgulamak isterim: Bana göre caminin yıkılıp yeniden inşa edilmesinden çok, güçlendirilmesine ve mevcut haliyle kalıcılığının sağlanmasına odaklanmamız gerekiyor. Yapının durumuyla ilgili yeni raporların hazırlanıp bize ulaştırılmasını bekleyeceğiz. Bu gerçekleştiği zaman, Valimiz ve Belediye Başkanımızın kıymetli görüşlerini de dikkate alarak, ‘Kütahya’ denilince akla ilk gelen eserlerden biri olan Çinili Cami’yi gelecek kuşaklara devretmek için çalışmalara başlayacağız.”

Kaynak: İHA

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz