Sadberk Hanım Müzesi Çini Eserleri

sadberk-hanım-müzesi-3

Tarihi kültürümüzü ve yöresel işçiliklerimizi yansıtan Sadberk Hanım Müzesi; Koç ailesi tarafından 1950’li yıllarda satın alınmış olup, bir süre yazlık olarak kullanılmıştır. Daha sonra Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç anısına, Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak hizmete açılmıştır. İçerisinde Sadberk Hanım’ın koleksiyonlarının sergilendiği bu müzeyi ziyaret ettiğiniz anda, kendinizi tarihin derinliklerinde bulacaksınız.

Vehbi Koç’un Eşi Sadberk Koç Anısına

Sadberk-Hanım-Müzesi-4Çeşitli işlemeler, geleneksek kıyafetler, gümüş ve porselen üzerine işlenmiş olan tuğralı eserler ile köklü tarihimizden kalıntıları ayağımıza kadar getiren Sadberk Hanım Müzesi; muhteşem çini eserlerin de yer aldığı bir müze olarak günümüzde birçok insan tarafından ziyaret ediliyor. Gerek yurt içinden, gerekse de yurt dışından ziyaretçiler; çini müzesi olarak da adlandırılan bu müzede göz zevkini doyuruyor. En güzel takıların, figürinlerin, seramik, cam, ahşap ve porselenlerin yer aldığı bu müzede, pişmiş topraktan yapılma eserler ve büyük ustalık gerektiren hat ve tezhip sanatı da görücüye çıkıyor. 19. Yüzyıldan örneklerin yansıtıldığı bu tarihi müzede, daha eskiye dayanan ve dönemin mimarisini yansıtan eserler de mevcut. Her türlü zevke ve görüşe özel yapıtların bulunduğu Sadberk Hanım Müzesi’nde tarihi bir yolculuğa çıkacaksınız. Osmanlı dönemine ait el sanatlarının da ustalıkla işlenip, ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu bu müzede geçireceğiniz vakitten keyif duyacaksınız.

Osmanlı Mimarisinden Önemli Eserler

Maden, heykel, tablet, sikke, tekstil, sunak alanında da birçok baş yapıtın yer aldığı Sadberk Hanım Müzesi çini eserleri ile görenleri hayrete düşürüyor. İETT otobüsleriyle kolayca erişim sağlayabileceğiniz bu müzeyi ziyaret etmek isteyenler; daha sonra mağazada yer alan ve satışa sunulan eserleri de ücreti mukabilinde temin edebilecekler.

Müzeye Giriş Ücret Tarifesi

sadberk-hanım-müzesi-1Sarıyer’de yer alan bu müzeye 65 yaş ve üzerinde olanlar, 7 yaş ve altında olanlar, engeli bulunanlar ücretsiz bir şekilde girebilecekler. Öğretmen ve öğrenciler 3 TL’ye, tam bilet alanlar 10 TL’ye, indirimli bilet alanlar ise 7 TL’ye bu çini müzesini seyre dalacaklar.

3 YORUMLAR

  1. sadberk hanım müzedeki çini eserleri gayet güzel görünüyor,
    boş zaman değerlendirmek ve tarihte film tadında bir yolculuk için süper olur kanaatindeyim.

  2. Sadberk Hanım Müzesi gerçekten ülkemizin en önemli müzelerinden biridir, hepimiz koç ailesinin ne kadar önem verdiğini biliyoruz hepimizde müzelerimize sahip çıkmalıyız ziyaret etmeliyiz. Muhakak gidin.

  3. Önümüzdeki hafta sonu hem iş hem de gezi sebebi ile Kilyos tarafında olacağım. Yaklaşık 4 yıldır Çini eserleri ve Çini yapımı ile ilgilendiğim için Gideceğim yere yakın olduğunu bildiğim Sadberk Hanım Çini Eserleri Müzesi’ni de gezmeyi planlıyorum. Umarım gittiğime değer.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz