Türkiye’de Çini Sanatı

Zarif, şık aynı zamanda tarihi bir işleme olması nedeniyle çini sanatı pek çok alan için uygun olan süsleme yöntemidir. Türkiye’de çini sanatı etkisini sürdürmektedir ve özellikle seramik işleme sanatı olarak çini işlemeleri süs eşyalarında uygulanmaktadır. Türkiye’de çini sanatı hakkında bilgi almak, aynı zamanda da çini sanatı ile kimlerin uğraştığını ve nerelerde bu yöntemi öğrenebileceğinizi araştırarak kararınızı verebilirsiniz.

Çini Sanatının Önemi

Yüzyıllardır varlığını koruyan ve pek çok sanatın üstünde ilgi görmektedir. Ancak son yıllarda ücretsiz çini kursları halk eğitim merkezlerinde veriliyor. Bu sanatın önemini yeniden kazanması ve sürdürülmesi kurslar sayesinde mümkün oldu. Özellikle seramik tabak, sürahi, vazo ve çeşitli süslemeler için uygulanan çini sanatı Türkiye’de yeniden hak ettiği öneme sahip olmaya başlıyor.

Mavi ve canlı tonlarda yapılan işlemelerle hayatınızın olumlu olarak değişmesini sağlayan çini sanatı genellikle cami, medrese ve pek çok mimari yapının inşasında kullanılan bir süslemedir. İç ferahlığı sağlanması ve uygulama esnasında da kişinin kendini huzurlu ve mutlu hissetmesi bu sanatın devam ettirilmesinde en önemli etken olacaktır. Çini sanatı hem Osmanlı ve İslami motiflerin simgesi haline gelmiş hem de yüzyıllardır mimarilerin en önemli süsü olarak görülmektedir. Bugün de Osmanlı ve Türkiye olarak çini sanatına değer veren bir millet olarak bu geleneğin ve motiflerin sürdürülmesi için gerekli özeni ve gayreti göstermekteyiz.

Çini Öğrenmek İstiyorum

çini-tahrirHayatınız boyunca yeni bir iş öğrenmek ve yeni bir ilgi alanı oluşturmak istiyorsanız çini hem iyi bir meslek hem de kendinizi rahatlatabileceğiniz bir iş olacaktır. Çini öğrenmek istiyorum diyorsanız hemen bulunduğunuz şehirde halk eğitim merkezlerinde bu sanatı öğrenebilmeniz mümkün. Size en yakın konumda bulunan halk eğitim merkezine başvuru yaparak bu sanatı ve sanata verilen önemi daha da yakından görebilirsiniz. Modern dokunuşlarla çini sanatı ve ne kadar geliştiği, iyi bir çini ustası olmak için neler yapmak gerektiği konusunda bu kurslar vasıtasıyla yeterince bilgi sahibi olacaksınız.

Çini işleme sanatı pek de kolay değildir. Gerekli aşamalar için özenli davranmak gerekmektedir. İyi bir çini ustası tarafından almış olduğunuz dersler ile bir dönem boyunca çini sanatı hakkında çok şeyi öğrenecek ve kendinizi geliştirebileceksiniz. Mavinin huzur veren sakinliğini yalnızca mimari yapılarda değil evinizde ve ev süslemelerinin yanı sıra ofis süslemelerinde de elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz