Yeni Nesil Nişan Hazırlıkları

nişan hazırlığı

Başlıkta belirttiğimiz “yeni nesil” kelimesinden de anladığınız üzere, nişan hazırlığı kavramı, hayatımıza yeni giren bir organizasyondur. Daha çok gençler arasında tercih edilen bir eğlence anlayışıdır. Nişan hazırlığı yapan çiftler, bu işi tam bir eğlence havasında yapmak istedikleri için,  nişan törenlerinde çok farklı aktiviteler ve eğlenceler düzenlenmekte ve adeta bir düğün havasında geçmektedir. Eski ile kıyaslamaya kalkarsak, işin içinden çıkamayız. Çünkü o kadar farklar var ki, burada anlatmaya kalksak, inanın sayfalarca farkı açıklamak durumunda kalırız. O yüzden vaktinizi fazla almadan, kısa başlıklar halinde nişan törenlerine değineceğiz.

Nişan; evlenecek olan çiftlerin bir birlerine verdiği sözün aile arasında teyit edilmesi ve bu olayı yine aile arasında basit bir toplantı ile kutlanmasıdır. Nişan törenlerine sadece aile bireyleri katılırdı eskiden. Bırakın eğlenceyi, müzik bile çalınması abesti. Aile büyükleri kısa konuşmalar yapar, çiftlere mutluluklar diler, dualar okunur, aileler tanışır ve yüzükler takılırdı. Tören yine dualar ile son bulurdu. Bundan 15-20 sene önce nişan törenleri bu şekilde yapılmaktaydı. Nişan, çiftlerin bir birlerini tanıma süreciydi. Bazen 1 ay, bazen 6 ay ve hatta bazen bir kaç seneye kadar uzayabiliyordu. Çoğu düğün öncesinde nişan törenine bile gerek duyulmazdı. Günümüzde nişan törenlerinin bir davet ve eğlence şeklinde geçmesinin en büyük nedenlerinden biri, gitgide tüketim toplumu olmamızdan kaynaklıdır.

nişan orgDüğün öncesi yapılan eğlence ve törenlerin bu kadar çok çeşitli olması, nişan organizasyonu yapan firmaların da sayısında inanılmaz bir artış sağladı. Sadece bu törenleri organize etmek için kurulan ve yeni evlenecek olan çiftlere çeşitli eğlence ve tören alternatifleri sunan bu firmalar, son zamanlarda akla hayale sığmayan imkânlar sunmaktadır. Nişan için gerekli olan tüm ince detaylar düşünülmekte, mekândan nişan yemeğine, davetli listesinden nişan müziğine ve hatta oturma düzenine kadar tüm ayrıntılar eksiksiz yapılmakta ve nişan törenlerini adeta bir karnavala çevirmektedir. Nişan organizasyonu yapan bu firmalar, aynı zamanda çiftler için çeşitli sürprizler sunmakta ve nişan törenlerine farklı bir hava katmaktadır.

4 YORUMLAR

  1. Sezonun açılmasıyla işleriniz baya yoğun sanırım, böyle bir organizasyon kaça mal olur? Bütçemiz kısıtlı uygun fiyat verirseniz size yaptirmak isteriz.

  2. iki ay sonra kardeşimin nişanı var. Neler yapılması gerekir iyice bileyim ki mahçup olmayalım diye araştırmalar yapıyorum. Nişan öncesi bir eğlence fena olmaz sanırım. Bilgilendirme için teşekkürler.

  3. Eskiden nişan hazırlığı denilince eminönü uğrak yerdi fakat yeni nesilde bu çok farklı bir boyut kazandı artık bambaşka hazırlıklar süslemeler yapılıyor verdiğiniz örnekte bunun gibi, paylaşımınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz